7504935.3

„Nędznicy” to kolejna XIX-wieczna powieść, która skradła mi serce. Życie Jana Valjean, czyli głównego bohatera książki jest niesamowitym zlepkiem wszystkiego, co składa się na stwierdzenia „powracające demony przeszłości” i ludzka zawiść. Przeraża to, jak lubimy siebie nawzajem etykietować i szufladkować, co niejednokrotnie zostało przedstawione w książce. Niewłaściwe wybory mogą spowodować poczucie przegranego życia – główny bohater płaci przez cały swój żywot nieporównywalnie większą karę w stosunków do wykonanych krzywd. Co więcej, nie jest on jedyną postacią, która doświadcza pokrzywdzenia przez przekorny los, który karze za błędy, które na karę nie powinny zasługiwać. Dodając do tego poczucie wyższości moralnej większości jednostek w społeczeństwie oraz problemy komunikacyjne między ludźmi, rysuje się tragizm sytuacji tytułowych nędzników.

W książce każda postać jest tak charakterystyczna, że można by napisać osobną recenzję zachwycając się złożonością każdej z nich. Pomijając już postać głównego bohatera, zachwyca psychologia Javerta, Biskupa, Gavrocha czy też Mariusza. Victor Hugo wprowadzając co jakiś czas nową postać, otwiera przed czytelnikiem jakby nową powieść.

„Nędznicy” to historia, która porywa i nie pozwala się nudzić. Victor Hugo używając pięknego języka stworzył powieść, która pomimo swojej obszerności, co chwilę zaskakuje i trzyma w napięciu. Realistyczne umiejscowienie historii w ponapoleońskiej Francji oraz narracja z perspektywy kilkudziesięciu lat od wydarzeń, dodaje historii czaru.

Bardzo gorąco polecam wszystkim, którzy lubią dobrą, ale i stosunkowo lekką literaturę. Po przeczytaniu książki (nie odwrotnie!) polecam obejrzeć musical Les Miserables – ja się zachwyciłam. Muzyka jest niesamowita, spójna, a co najważniejsze nie irytuje i nie męczy, jak to zdarza się wielokrotnie przy musicalach. Pięknie i wzruszające obrazy przeplatają się z zabawnymi wątkami Thenardierów. Film trwa 2,5h i chociaż adaptacja jest wierna, jak na obszerność powieści, to wiele wątków jest bardzo okrojonych, niektórych brakuje, dlatego dla docenienia musicalu konieczne jest przeczytanie książki.