bergamo-widok

Bergamo było od dłuższego czasu moim marzeniem. Dziwne? Może faktycznie nie jest to zbyt popularny obiekt marzeń, skoro obok Bergamo mamy Mediolan, Weronę, Wenecję, czyli bardzo popularne podróżnicze destynacje, mi jednak zamarzyło się Bergamo. A dlaczego? Powodów jest kilka. Po pierwsze, Bergamo jest niesamowicie łatwo dostępnym miastem. Niedrogi, krótki lot (my zapłaciliśmy 80 zł na osobę w dwie strony), lotnisko położone niemal w mieście z łatwym dojazdem do centrum. Po drugie, oprócz tego, że łatwo dostępne, jest malowniczą perełką północnych Włoch. Zdarza się, że tanie loty prowadzą do miejsc, o których atrakcyjności trzeba samego siebie przekonywać (bo przecież jak lecę na wakacje to musi tam być pięknie!), a tu mamy urokliwe miasteczko, którym każdy się zachwyci, bez powtarzania sobie w myśli (pamiętaj, tu jest pięknie, po powrocie mów, że było pięknie! 🙂 ). Jednym słowem, żal było jeszcze tam nie być.

Bergamo – miasto na wzgórzu z górami w tle

Bergamo jest niezwykle położone – od południa przed miastem rozciąga się równina – płaska i bezkresna (przynajmniej taka się wydaje, gdy patrzy się na nią z góry). Natomiast z drugiej strony, zaraz za miastem, zaczynają się Alpy Bergamskie. Przy ładnej pogodzie możemy zobaczyć całkiem pokaźne szczyty pokryte śniegiem. W samym Bergamo również znajdziemy wzgórza. Na najbardziej popularnym znajduje się Citta Alta, czyli stare miasto. O tym, jakie zrobiło na nas wrażenie, będę rozpisywać się później.

_mg_7785

Bergamo widok Citta Alte

Drugim bardzo turystycznym wzgórzem jest San Vigilio. Z jego szczytu można podziwiać piękne widoki na Citta Alta, góry i całe miasto. Na San Vigilio można dostać się dwiema drogami – klasycznie na pieszo lub też kolejką, czyli po włosku Funicolare. Chociaż wjazd kolejką może być fajnym doświadczeniem, ja polecam Wam wejście na pieszo. Po drodze zetkniecie się z dużo fajniejszym widokiem niż ze szczytu i dodatkowo będziecie mogli popodziwiać okoliczne wille. Będąc na górze warto nie ograniczać się do pozostania w okolicach kolejki, ale przejść dalej gdzie znajdują się ruiny zamku. Kolejne piękne widoki na góry gwarantowane.

widok bergamo zamek alpy

widok bergamo zamek alpy

Citta Alta – znalazłam urocze włoskie uliczki

Bergamo nie jest zbyt dużym miastem, szczególnie Citta Alta spokojnie można przejść całe zachodząc w niektóre miejsca po kilka razy. Głównym placem w Citta Alta jest Piazza Vecchia, tu dotrzecie na pewno, bez konieczności używania mapy. Kilka kroków od placu znajduje się pyszna pizza sprzedawana na kawałki i zapewniam Was, że aby dojść do tego miejsca, również nie potrzebujecie adresu. Tu chyba zawsze są tłumy, z resztą, wcale mnie to nie dziwi, witryna sklepu wygląda tak apetycznie…

Piazza Vecchia Bergamo

_mg_7589-horz

Piazza Vecchia Bergamo

bergamo-uliczki-horz

Będąc przy Piazza Vecchia koniecznie trzeba odwiedzić bazylikę Santa Maria Maggiore. Jest to absolutnie obowiązkowy punkt wycieczki – dla mnie to jedna z piękniejszych bazylik jakie widziałam w życiu. Mnogość detali, rzeźb i fresków jest naprawdę imponująca. Gwarantuję, że nie będziecie mogli powstrzymać się od robienia symetrycznych zdjęć sufitowi. Obok bazyliki znajduje się kaplica Colleonich (Capella Colleoni) – robi niesamowite wrażenie z zewnątrz, w środku jest już mniej imponująca. Obok bazyliki znajduje się katedra, na nas zrobiła już znacznie mniejsze wrażenie, ale i tak warto.

bazylika Bergamo

kaplica-colleoni

Santa Maria Maggiore Bergamo

Santa Maria Maggiore Bergamo

Pewnie jak wielu z Was, my też mamy skłonność do odwiedzania kościołów w każdym mieście, w którym jesteśmy. Myślę, że nie ma w tym nic dziwnego, w końcu większość z nich to zamknięta historia sprzed kilkuset lat. Kiedy jesteśmy w bazylice pokroju Santa Maria Maggiore, myślimy sobie, co musiał myśleć prosty lud kilka wieków temu, skoro na nas teraz, czyli w czasach dostępu do internetu, łatwego podróżowania, robi tak przeogromne wrażenie. Odwiedzając kościoły, możemy też natrafić na coś absolutnie zaskakującego. My w jednym z kościołów w Citta Alta znaleźliśmy zachwycające dioramy, czyli małe bardzo realistyczne makiety, przedstawiające przeróżne sceny- od narodzin Jezusa po włoską, zatłoczoną uliczkę.

diorama

Santa Maria Maggiore Bergamo

Szukaj miejsc zacisznych i magicznych

W Bergamo jest całkiem dużo turystów (i bardzo dużo Polaków), my jednak znaleźliśmy miejsca, w których można liczyć na trochę więcej spokoju niż w reszcie miasta. Nas zachwyciła Rocca, czyli twierdza z bardzo atrakcyjnymi widokami na Citta Alta (jedna z lepszych perspektyw!), góry (naprawdę rewelacyjne widoki) i dolną część miasta. W pobliżu Rocci znajduje się klasztor Convento di San Francesco. My trafiliśmy tu całkiem przypadkiem i w środku byliśmy przez większość czasu całkiem sami. Naprawdę warto było tu zabłądzić. Cudowny dziedziniec z widokiem na góry aż prosił się, aby go fotografować.

Bergamo widok z rocca

Bergamo widok Alpy

bergamo-widok-alpy-2

klasztor-convento-di-san-francesco

I zbliżając się do końca warto wspomnieć o murach. XVI-wiecznych, ogromnych i robiących olbrzymie wrażenie. Do starego miasta prowadzi kilka bram i kolejka. Najbardziej znaną bramą jest brama świętego Jakuba, ale myślę, że warto zobaczyć wszystkie bramy, zresztą Bergamo jest stosunkowo małe, więc z zobaczeniem ich wszystkich nie powinno być problemu.

Bergamo mury

citta-alta-bergamo-plac

Citta Alta

Co nas tu rozczarowało? Niewiele. Trochę może jedzenie – nie zostaliśmy fanami tradycyjnej polenty i ciastka polenta e oséi. A tak poza tym? Było fantastycznie. Myślę, że to idealne miejsce na weekendowy wyjazd. My w Bergamo byliśmy dwa dni (trzeciego dnia byliśmy nad Como) i zwiedziliśmy Citta Alta bardzo dokładnie. Do tego jeszcze Lago di Como, które po prostu trzeba zobaczyć będąc w Bergamo… W planach mieliśmy jeszcze Mediolan, ale naczytałam się tak wiele mało pozytywnych komentarzy, że woleliśmy zostać na miejscu i leniwie powłóczyć się po tej przepięknej perle Lombardii.

PS. wszystkie zdjęcia znajdziecie na Flickr.

polenta-e-osti-ciastko-bergamo

pizza

Widok Rocca Bergamo

bergamo-rocca