Spośród wielu atrakcji turystycznych, jakie czekają na nas w polskich górach, na szczególną uwagę zasługują termy. Są to kompleksy basenowe zasilane wodą termalną (geotermalną), której temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20oC. Jest to bardzo cenny, naturalny zasób, który wykorzystuje się i na cele energetyczne, i terapeutyczne oraz prozdrowotne. Jest co najmniej kilka dobrych powodów, aby wybrać się na termy w góry, a najważniejsze z nich znajdziesz w naszym artykule.
Korzyści dla zdrowia
Woda termalna (geotermalna) ma szerokie właściwości prozdrowotne i lecznicze, co wynika z jej cennego składu. Pokażemy to na przykładzie wody termalnej (geotermalnej) w Bukowinie Tatrzańskiej, która zasila kompleks basenowy Termy BUKOVINA.
Woda ta posiada mineralizację dochodzącą do 1,7mg/dm3 i jest wodą typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkową, fluorkową (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierającą składniki mineralne i specyficzne takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 – powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3),
Regularne kąpiele w takiej wodzie ograniczają ryzyko związane z chorobami serca, stabilizując tętno, poprawiając przemianę materii i regulując wydzielanie hormonów. Łagodzą także bóle mięśni, stawów i kości, mają zastosowanie w terapii chorób kobiecych, zaburzeń metabolicznych oraz chorób o podłożu reumatycznym w okresie bezobjawowym.
To warto wiedzieć:
Kąpiele termalne stanowią bardzo przyjemną formę terapii stosowaną w balneologii, czyli dziedzinie medycyny wykorzystującej naturalne wodne zasoby naszej planety, w tym wody mineralne, solanki, borowiny oraz wody termalne (geotermalne).
Kąpiel w basenie termalnym to także znakomity sposób na szybką regenerację po nartach czy trekkingu w górach, o czym więcej przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/baseny-termalne-w-gorach-swietny-pomysl-na-relaks-po-intensywnym-trekkingu.
Doskonały wpływ na psychikę
Wyjazd na termy w góry to super pomysł na atrakcyjne spędzenie np. przedłużonego weekendu. Coraz więcej osób stawia na tzw. mikroturystykę, pozwalając sobie na więcej wyjazdów w ciągu roku, za to krótszych. Jest to obliczone przede wszystkim na szybką regenerację i tym samym zadbanie o swój dobrostan emocjonalny.
W tę ideę znakomicie wpisują się właśnie kompleksy basenów termalnych. Kąpiele w ciepłej wodzie, zwłaszcza w środku zimy, wiosną czy jesienią, pozwalają się wygrzać, co z kolei stymuluje produkcję endorfin i serotoniny, potocznie nazywanych hormonami szczęścia. Już krótka, kilkugodzinna wizyta na termach, gwarantuje natychmiastową poprawę nastroju i odzyskanie równowagi psychicznej.
Korzyści dla skóry
Tutaj znów warto odnieść się do wody termalnej (geotermalnej) wypełniającej baseny Term BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej. Zawiera ona wiele cennych dla skóry składników, dzięki czemu wykazuje znakomite właściwości kosmetyczne. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim składniki mineralne, takie jak:
- Wapń– wspomaga proces regeneracji organizmu;
- Sód i potas– regulują poziom nawilżenia skóry;
- Magnez – opóźnia procesy starzenia i odżywia skórę;
- Siarkę– niezbędną dla utrzymania zdrowych paznokci i włosów.
Regularne zażywanie kąpieli termalnych może zatem stanowić przyjemną, a przy tym skuteczną formę terapii uzupełniającej w przypadku problemów dermatologicznych (jak trądzik) i chęci zahamowania naturalnych procesów starzenia. Wyjazd na termy w góry to świetna propozycja dla osób chcących kompleksowo zadbać o skórę i zafundować sobie komfortowy zabieg anti-aging.
Redukcja stresu
Stres to bardzo poważne, choć wciąż bagatelizowane zagrożenie dla zdrowia – nie tylko psychicznego. Skorzystaj z naszej wskazówki i gdy tylko poczujesz, że jesteś na skraju nerwowej wytrzymałości, przygniatają Cię obowiązki zawodowe i prywatne, a wytchnienia nie przynosi nawet leniwy weekend, to wybierz się na termy w góry.
Kąpiele termalne stabilizują tętno, ograniczają również wydzielanie kortyzolu, czyli tzw. hormonu stresu, co ma zbawienny wpływ na psychikę i ułatwia odzyskanie równowagi emocjonalnej. Wyjazdy na termy w góry można zatem traktować w kategorii inwestycji w swoją zawodową wydajność i jako formę dbania o work-life balance.
Które termy wybrać?
Sprawdzonym i rekomendowanym przez nas kierunkiem wyjazdów na termy w góry jest Bukowina Tatrzańska, gdzie znajdują się Termy BUKOVINA – jeden z najnowocześniejszych kompleksów basenów termalnych w Europie. To tylko około 15 kilometrów od Zakopanego, dzięki czemu wizytę na termach można śmiało połączyć ze zwiedzaniem stolicy polskich Tatr i odkrywaniem innych atrakcji regionu.
Termy BUKOVINA wyróżniają się nie tylko najwyższej jakości wodą termalną (geotermalną), która pozwala odnieść wszystkie omówione korzyści z kąpieli, ale także znakomitą bazą do wodnej zabawy i odpoczynku – czy to we dwoje, czy z przyjaciółmi lub całą rodziną.
Kompleks składa się z aż 20 basenów wewnętrznych i zewnętrznych, w tym zewnętrznego basenu pływackiego „Cepersko Płań” z efektem podwodnej muzyki relaksacyjnej. Dla najmłodszych gości przygotowano strefę dzieci i młodzieży z trzema zjeżdżalniami (jedną całoroczną), siatką do wspinaczki wodnej czy wodną huśtawką, a także wodnym torem przeszkód w strefie letniej. Spragnionym relaksu polecamy odprężyć się w jacuzzi czy na leżankach z hydromasażem, a także odwiedzić strefę saun „Góralskie Łospary” z aż ośmioma rodzajami saun do wyboru, w tym fińskimi, łaźniami parowymi, kabiną na podczerwień, Lakonium, strefą schładzania i wypoczynku czy zewnętrzną sauną góralską „Łozpolono Maryna”, w której codziennie odbywają się tematyczne seanse zapachowe z saunamistrzem.
Wspaniałym uzupełnieniem pobytu na termach będzie skorzystanie z oferty strefy Wellness BUKOVINA, gdzie za dodatkową opłatą można poddać się zabiegom pielęgnacji twarzy i ciała, masażom, autorskim rytuałom czy orientalnym rytuałom (terapiom i masażom ajurwedyjskim).
Bilety do Term BUKOVINA można kupić online na stronie kompleksu pod adresem termybukovina.pl/bilety, unikając tym samym kolejek do kasy – dostępne są m.in. korzystne wejściówki rodzinne czy pakiety VIP. Na miejscu czeka bezpłatny parking oraz sklep, w którym można zaopatrzyć się m.in. w stroje kąpielowe, ręczniki, klapki basenowe czy pieluszki do pływania dla niemowląt.