Wiedeń, sama ta nazwa sprawia, że mimowolnie się prostuję. Wiedeń od zawsze kojarzył mi się z elegancją, sztuką i idealną, zadbaną architekturą. To miasto przytłacza swoją wspaniałością, tym jak bardzo jest zadbane, jak piękne budynki stoją przy nawet bocznych ulicach, jak wielkie są budynki rządowe i te, w których mieszczą się muzea. W Wiedniu byłam dwukrotnie. Podczas pierwszego z nich przez większość czasu spacerowałam po mieście sama i czułam się trochę nieswojo, trochę zagubiona. Przy drugiej okazji zwiedzałam miasto w większej grupie lub tylko z Maćkiem i wtedy to miasto znacząco zyskało uroku. 

Wiedeń jest miastem bardzo wygodnym do zwiedzania. Duża część największych zabytków znajduje się przy tzw. Ringu, czyli ulicy powstałej po dawnych murach obronnych. Do innych miejsc można wygodnie dojechać metrem lub tramwajem. Bez zbędnego rozpisywania się, chodźcie zobaczyć, co w Wiedniu warto zobaczyć. 

Pałac Schönbrunn

Pałac i ogrody Schönbrunn to miejsce w każdym calu warte odwiedzenia. Oddalony od centrum miasta (można szybko dostać się zieloną linią metra ze stacji Karlsplatz) zachwyca już od pierwszego wejrzenia. Został zbudowany w XVII-XVIII wieku, ale ostateczny, barokowy kształt otrzymał za panowania Marii Teresy. Pałac jest ogromny, znajduje się w nim aż 1441 komnat. Wzrok przykuwa jego żółty kolor, który był ulubionym kolorem Marii Teresy. Częściowo pałac został udostępniony dla zwiedzających. Turyści mogą podziwiać wspaniałe rokokowe wnętrza oraz dużo skromniejsze komnaty Franciszka Józefa. Pałac Schönbrunn był świadkiem wielu wydarzeń – między innymi to tu tańczono podczas kongresu wiedeńskiego i to tu koncertował sześcioletni Mozart. 

Dla zwiedzających zostały udostępnione za darmo pałacowe ogrody. Warto przyjechać tu chociażby tylko dla nich. Ogrody zostały zaprojektowane w stylu francuskim, a co za tym idzie, przedstawiają całą gamę różnorodnych kształtów, rzeźb, alej i ścieżek. W pierwszym momencie w oczy rzucają się fantazyjne kształty z kwiatów i wzgórze. Pod wzgórzem znajduje się wielka i zachwycająca fontanna Neptuna, natomiast na szczycie wzgórza z widokiem na miasto, została zbudowana Glorietta. W pawilonie znajduje się kawiarnia i taras widokowy. Warto również zboczyć z głównej alei ogrodu i wejść w park. Znajdziecie tu labirynty, fantazyjnie przycięte drzewa, różnorodnie ułożone alejki i pomniki. Znajduje się tu również zoo (Tiergarten) i wspaniała palmiarnia

Cena: 14,20 euro (imperial tour), 17,50 euro (grand tour)
Godziny otwarcia: kwiecień – czerwiec, sierpień – październik 8:00 – 17:30; lipiec – sierpień 8:00 – 18:30; listopad – marzec 8:00 – 17:00
Strona: https://www.schoenbrunn.at/en/

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn PALMIARNIA

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn

Wiedeń schonbrunn

Belweder

Jeden ze wspanialszych pałaców w Wiedniu. Położony nieopodal dworca Hauptbahnhof. Wykupiony przez Marię Teresę i zaaranżowany na miejsce do przechowywania obrazów. Dzieli się na Górny i Dolny Belweder, połączony długim ogrodem. Warto przejść cały ogród i spojrzeć na Górny Belweder z każdej strony. W obu Pałacach znajdują się obecnie muzea. Podczas mojej wizyty, w Górnym Belwederze miała miejsce wystawa obrazów Gustawa Klimta (ze słynnym The Kiss) i Moneta. 

Cena: 22 euro (cały kompleks), 15 euro (tylko Górny Belweder), 13 euro (tylko Dolny Belweder)
Godziny otwarcia: Górny Belweder: 9:00-18:00, w piątek 9:00-21:00; Dolny Belweder 10:00 – 18:00, w piątek 10:00 – 21:00
Strona: https://www.belvedere.at/en

Wiedeń Belweder

Wiedeń Belweder

Wiedeń Belweder

Wiedeń Belweder widok

Stare Miasto

W Wiedniu Stare Miasto (Innere Stadt) otoczone jest reprezentacyjną aleją tzw. ringiem wiedeńskim. Tak centrum Wiednia wygląda dopiero od XIX wieku, do tego czasu ściśle zabudowane miasto było otoczone pierścieniem muru. Stare Miasto w Wiedniu jest bardzo eleganckie, na każdym kroku pojawia się coś pięknego, nawet kamienice w bocznych uliczkach są czyste i odnowione. Największym zabytkiem starego miasta jest Katedra św. Szczepana. W pobliżu kościoła znajduje się ulica Graben, na której stoi wspaniała Kolumna morowa, postawiona w podzięce za zakończenie zarazy dżumy w XVII wieku. Warta uwagi jest również ulica Kohlmarkt, gdzie znajdują się sklepy najdroższych światowych marek. Pomyślcie sobie o jakiejś luksusowej marce odzieżowej lub biżuteryjnej i na 99% znajdziecie ją na tej ulicy. 

Wiedeń

Pałac Hofburg i Park Burggarten

Hofburg to rozległy pałac, z którego przez lata rządzili Habsburgowie. Najbardziej okazałymi elementami pałacu jest brama od strony Placu św. Michała ze wspaniałą kopułą Michaelerkuppel oraz tzw. Nowy Zamek (Neue Burg), czyli najnowsza część pałacu, zbudowana przez Franciszka Józefa. Neue Burg to majestatyczny, półokrągły budynek od strony Heldenplatz i równie wspaniały, ale mniej rozległy, od strony Parku Burggarten. Obecnie w Neue Burg znajdują się trzy muzea. 

Hofburg to miejsce wyjątkowe z kilku względów. Po pierwsze, pięknie zamyka jedną z najbardziej prestiżowych ulic miasta – Kohlmarkt. Po drugie, to tu na Placu św. Michała, mają postój dorożki – tak charakterystyczne dla wiedeńskiej scenerii. Co ciekawe, znajduje się tu nawet miejsce do podkuwania koni. A po trzecie, w Hofburg mieści się Hiszpańska Szkoła Jazdy Konnej. To szkoła tradycyjnej jazdy konnej, najstarsza na świecie, działająca od XVI wieku. Hiszpańska – bo na początku konie sprowadzono do niej z Andaluzji. Szkoła była przeznaczona dla dzieci arystokratów (do dziś czasami ma przydomek “dworska”). W Hofburgu znajduje się od XVIII wieku i działa tam jako szkoła zimowa. Szkołę można obecnie zwiedzać, a co ciekawe, oprócz oglądania wnętrz, jest możliwość zobaczenia porannego treningu przy muzyce klasycznej, co jest opcją tańszą, lub obejrzenia pokazu lipicanów (rasa koni), co jest opcją znacznie droższą.  

Treningi poranne Hiszpańskiej Dworskiej Szkoły Jazdy 
Cena: 15 euro
Godziny otwarcia: wtorek-piątek 10:00 – 12:00
Strona: https://www.srs.at/en/ 

Wiedeń hofburg

W Hofburg oprócz wspomnianego już Muzeum Historii Sztuki i Hiszpańskiej Dworskiej Szkoły Jazdy, znajduje się Muzeum Sisi, Skarbiec cesarski (gdzie można zobaczyć koronę cesarską), Muzeum Sreber, Apartamenty Cesarskie i Biblioteka Narodowa. Ja zdecydowałam się na zobaczenie XVIII-wiecznej biblioteki, która zachwyca swoim barokowym wystrojem. W jej wnętrzu znajduje się 200 000 zbiorów, a najstarsza z nich pochodzi z połowy XIV wieku.

Biblioteka Narodowa
Cena: 8 euro
Godziny otwarcia: 10:00 -18:00 oprócz czwartku, czwartek: 10:00 – 21:00
Strona: https://www.onb.ac.at/en/ 

Wiedeń biblioteka narodowa

Na tyłach Neue Burg, tuż przy Ringu, znajduje się Park Burggarten. Pewnie wiele osób nie przeznaczyłoby dla niego oddzielnego akapitu, ale dla mnie jest to jedno z fajniejszych miejsc, jakie odwiedziłam. Podczas mojego pierwszego pobytu, Park Burggarten był jedynym miejscem, w którym poczułam się szczęśliwa, że przyjechałam do Wiednia. Zachwycałam się wcześniej Pałacem Schonbrunn czy Belwederem, ale to tu poczułam to coś. Największą atrakcją tego miejsca jest palmiarnia z restauracją Palmenhaus i motylarnia. Ja wydałam swoje ostatnie pieniądze na wizytę w motylarni i nie żałuję tego wyboru. Obok parku znajduje się znana galeria Albertina

Motylarnia
Cena: 7 euro
Godziny otwarcia: poniedziałek – piątek: 10:00 -16:45, sobota – niedziela: 10:00 – 18:15
Strona: http://www.schmetterlinghaus.at/en/

Albertina
Cena: 14 euro
Godziny otwarcia: w każdy dzień inny niż środa i piątek: 10:00 -18:00, środa, piątek: 10:00 – 21:00
Strona: https://www.albertina.at/en/

Wiedeń Albertina

Wiedeń motylarnia

Katedra św. Szczepana

Katedra św. Szczepana (Stephansdom), mylnie nazywana czasami katedrą św. Stefana, znajduje się w centrum Starego Miasta. Na pierwszy rzut oka przyciąga uwagę wspaniały dach, który przywołuje od razu na myśl architekturę Budapesztu i Bratysławy. Katedra wyróżnia się pięknymi, rzeźbionymi detalami i strzelistą wieżą. Jej gotycka forma została nadana podczas rozbudowy (XIV-XVI wiek), ale pierwszy kościół stał w tym miejscu już w XIII wieku. We wnętrzu kościoła czuć mistycyzm i duchowe uniesienie. Stare mury tworzą niepowtarzalny klimat. Do środka można wejść za darmo. Obecnie kościół znajduje się w remoncie. 

Wiedeń katedra

Ratusz

Wspaniały neogotycki budynek ratusza znajdujący się przy Ringu. Ciekawostką jest, że był wzorowany na ratuszu z Brukseli. Zbudowany w XIX wieku, do dziś jest siedzibą burmistrza i rady miejskiej. Zachwyca mnogością detali. Szczególnie wart jest uwagi nocą, gdy jest pięknie oświetlony. Przed Ratuszem znajduje się duży plac, który jest miejscem różnych wydarzeń (festiwali, cyrku, zimą wraz z pobliskimi alejkami – lodowiska). Wokół placu znajdują się rzeźby zasłużonych Wiedeńczyków. Naprzeciwko Ratusza znajduje się wspaniały budynek Burgtheater. To miejsce trzeba zobaczyć na własne oczy. 

Wiedeń ratusz

Wiedeń ratusz

Inne atrakcje Wiednia na trasie Ringu

Na początek trzeba wspomnieć, że wiedeński Ring powstał po wyburzeniu murów obronnych za panowania Franciszka Józefa I. Wielka przestrzeń, która powstała, została zagospodarowana na okazałe budynki. Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków nie tylko Ringu, ale również całego Wiednia jest Opera wiedeńska. Najatrakcyjniej wygląda w nocy, kiedy jest pięknie oświetlona. Dla tych, którzy nie wybierają się do środka, a mają ochotę obejrzeć przedstawienie, jest wystawiony na zewnątrz telebim i krzesełka. Świetny pomysł! 

Wiedeń opera

Wiedeń opera

Idąc wzdłuż Ringstrasse, uwagę zwraca Kościół Wotywny. Piękny, z ażurowymi wieżami, przez odwiedzających mylony nawet z Katedrą. Kościół został zbudowany w XIX wieku w podzięce za ocalenie z zamachu Franciszka Józefa. Na ten cel były zbierane datki od obywateli. Warto spojrzeć na niego w nocy, gdy jego wieże są pięknie oświetlone. Drugim kościołem, który jest wart uwagi, jest odsunięty kilkaset metrów od Ringu, kościół św. Karola Boromeusza – potocznie nazwany Karlskirche. Jest to jeden ze wspanialszych kościołów barokowych w Europie, a na pewno najwspanialszy w Wiedniu. Został wzniesiony po zakończeniu epidemii dżumy w XVIII wieku. Szczególnie charakterystyczne są dla niego dwie kolumny pokryte płaskorzeźbami przedstawiającymi sceny z życia patrona kościoła.  

Wiedeń kościół Boromeusza

Ważnym elementem wiedeńskiego Ringu jest budynek Parlamentu. Powstał pod koniec XIX wieku, ale stylem nawiązuje do antycznej Grecji. Przed wejściem warto zwrócić uwagę na fontannę Pallas Ateny. Obecnie budynek znajduje się w remoncie. Na północ od Parlamentu, za budynkiem Ratusza, warty zobaczenia jest budynek Uniwersytetu Wiedeńskiego

Wiedeń parlament

Wiedeń uniwersytet

W pobliżu Pałacu Hofburg został zaprojektowany tzw. MuseumsQuartier (MQ). Jest to jeden z największych tego typu kompleksów na świecie. Najbardziej znanymi muzeami w Dzielnicy są mumok – Muzeum Sztuki Współczesnej i muzem sztuki Leopold Museum z eksponatami modernistycznej sztuki austriackiej. Tuż obok MuseumsQuartier znajduje się niesamowity Plac Marii Teresy. Po środku placu znajduje się ogromny pomnik cesarzowej Marii Teresy, a po bokach stoją lustrzane budynki – Muzeum Historii Sztuki  i Muzeum Historii Naturalnej. 

Wiedeń Museum Quartier

Co jeszcze do zobaczenia w Wiedniu?

Prater – wesołe miasteczko z charakterystycznym diabelskim młynem.

Hundertwasserhaus – charakterystyczna kolorowa kamienica zaprojektowana przez Friedensreicha Hundertwassera, często porównywanego do Gaudiego.

Wzgórze Kahlenberg – wzgórze w zachodniej części Wiednia, z którego można podziwiać panoramę miasta. Ze wzgórza król Jan III Sobieski kierował wojskami w zwycięskiej bitwie pod Wiedniem. 

Nachtmarkt – targ z owocami, warzywami i lokalami z kuchnią z całego świata

Co dobrego do zjedzenia?

Kuchnia austriacka jest bardzo ciężka. Króluje tu sznycel, gulasze, ziemniaki i kiełbasa.

Na kiełbaskę, koniecznie należy się udać do jednej z licznych budek rozsianych po całym mieście. Najbardziej znana znajduje się tuż przy Albertinie, w pobliżu opery (Bitzinger Wurstelstand Albertina) i jak wieść gminna głosi, przychodzą do niej chętnie Wiedeńczycy po skończonym przedstawieniu. W tym miejscu polecam bratwurst (cienka kiełbaska) w formie hot doga.  

W Wiedniu trzeba też koniecznie zjeść sznycla, czyli takiego naszego schabowego, z tym, że na cały talerz i kawałkiem cytryny do skropienia. Do sznycla tradycyjnie serwowana jest sałatka ziemniaczana, czyli ugotowane ziemniaki, pokrojone na talarki w zalewie octowo-olejowej. Może nie brzmi zbyt smacznie, ale smakuje wybornie. Zjedliśmy świetnego sznycla w okolicach Katedry w restauracji Sparky’s.

sznycel

Na przystawkę, spróbujcie rosołu z kluskami z ciasta naleśnikowego. To chyba najlepszy rosół jaki jadłam w życiu. Ciekawą propozycją jest Käsknöpfle, czyli kluski lane podawane z cebulką. Na rosół i kluseczki polecam restaurację w pobliżu uniwersytetu Stieg-Ambulanz.  

kuchnia austryjacka

Käsknöpfle

Na deser oczywiście Tort Sachera, czyli czekoladowy tort, przekładany konfiturą morelową i oblany czekoladą. Jest absolutnie pyszny, a został stworzony przez młodszego kucharza, który dostał zadanie stworzenia nowego deseru dla księcia Metternicha. Chyba po tym wypieku awansował na szefa kuchni. 🙂 Torcik warto zjeść w kawiarni Cafe Central z przepięknym wystrojem lub w kawiarni Oberlaa.

Tort Sachera

Informacje praktyczne

Dojazd z Polski 

Do niedawna nie było tanich lotów z Polski do Wiednia, ale ostatnio połączenie otworzył Wizzair. Do Wiednia są wygodne połączenia PKP Intercity (około 7h) od 29 euro (najtańsze bilety od razu po otwarciu sprzedaży). Dojechać do Wiednia można również Flixbusem, jest to opcja często tańsza niż PKP, ale czas dojazdu jest dłuższy – około 10h.

Dojazd do centrum

Dworzec Hauptbahnhof znajduje się w pobliżu centrum. Do centrum możecie wygodnie dojechać tramwajem linii D.

Ile dni potrzeba na zwiedzenie miasta?

Najważniejsze atrakcje Wiednia można zobaczyć w jeden dzień. Jeśli jednak chcecie zobaczyć wnętrza, muzea, to dwa dni jest absolutnym minimum. W Wiedniu jest mnóstwo światowej klasy muzeów, aby zobaczyć przynajmniej część z nich, potrzeba bardzo dużo czasu. Zaplanujcie koniecznie wcześniej, gdzie chcecie wejść. Dobrym pomysłem jest również przeznaczenie jednego dnia na zwiedzanie pobliskiej Bratysławy. Do stolicy Słowacji można dojechać w godzinę za niską kwotę z Flixbusem.