Praga co warto zobaczyc blog podrozniczy

W poście, który napisałam półtora roku temu (znajdziecie go tutaj) bardzo narzekałam na Pragę i marudziłam, że mi się nie podoba, jednak po mojej ostatniej wizycie muszę cofnąć prawie wszystko, co wcześniej powiedziałam złego. Praga jest piękna, aczkolwiek do ukazania pełni swojego uroku potrzebuje dużo słońca, bo w przeciwnym razie dla mnie jest przytłaczająca. Uwierzcie, że kiedy zobaczycie Most Karola w blasku porannego słońca, trudno będzie się Wam w niej nie zakochać.

Praga ma do zaoferowania wiele wspaniałych zabytków i miejsc widokowych, żeby zobaczyć większość z nich trzeba jechać na minimum dwa dni. Przygotowałam dla Was krótki przewodnik, co warto zobaczyć i gdzie udać się będąc w Pradze. Korzystajcie i zwiedzajcie!

Most Karola

Kiedy myślę o Pradze to właśnie to miejsce jako pierwsze staje mi przed oczami. Długi kamienny most zakończony z obu stron majestatycznymi wieżami (na szczyt których można wejść) łączy dzielnicę Starego Miasta z Malą Straną. Najbardziej znany jest chyba z rzędów figur, które można podziwiać na jego całej długości oraz ze wspaniałego widoku na Hradczany. Figury przedstawiają głównie tematy biblijne, a najbardziej znana to figura Jana Nepomucena, który popadł w niełaskę króla Wacława IV i został zrzucony z mostu do rzeki. Dotknięcie figury podobno przynosi szczęście. To nie jedyne miejsce, gdzie spotkacie figurę tego świętego, w całej Pradze jest ich całe mnóstwo. Bardzo ważna uwaga! Żeby zaznać całego uroku tego niesamowitego miejsca trzeba przyjść tutaj z samego rana, najlepiej o świcie. My byliśmy tu już o 5:30 i było cudownie, prawie pusto, piękne światło. Od godziny 9:00 przez most ciężko jest się przecisnąć.

most Karola Praga

Most Karola Praga widok na Hradczany

Most Karola Praga wieże

Rynek Staromiejski

Rynek położony jest nieopodal Mostu Karola i ciężko tu nie trafić, a już na pewno nie można tego miejsca pominąć. Jest to kolejne bardzo turystyczne miejsce, ale trudno się dziwić. Duży plac z jednej strony ozdabia Ratusz Staromiejski, którego bryła mnie osobiście bardzo zachwyciła. Jego główną atrakcją jest zegar astronomiczny przed którym co godzinę zbierają się istne tłumy, aby zobaczyć paradę figurek, które obwieszczają pełną godzinę. Na wieżę ratusza można wejść, co gorąco polecam, bo rynek oglądany z góry jest równie przepiękny. Po przeciwnej stronie rynku stoi kościół Marii Panny pod Tynem z dwoma pięknymi wieżami. Wejście do kościoła jest ukryte pod arkadami między restauracjami.

Praga Rynek Staromiejski Ratusz

Kościół Marii Panny pod Tynem Praga

Ratusz Staromiejski wieczorem Praga

Hradczany i katedra św. Wita

To kolejny obowiązkowy punkt zwiedzania. Kompleks zamkowy położony jest na wzgórzu i nie sposób go nie zauważyć. Pięknie prezentuje się m.in. z Mostu Karola. Najbardziej charakterystyczną, najładniejszą i robiącą największe wrażenie budowlą położoną wśród kompleksu jest katedra św. Wita. Zachwycający w niej jest nie tylko rozmiar. Katedra zachwyca mnogością detali i precyzją jej wykonania. Z zewnątrz zachwyca znacznie bardziej niż od środka. Wejście jest bezpłatne, ale tylko do pewnego momentu. Mam jednak wrażenie, że nie straciłam dużo nie wchodząc dalej. Wewnątrz podobały mi się jedynie witraże wykonane przez Alfonsa Muchę. Poza katedrą Hradczany mnie nie zachwycają i myślę, że ciężko, żeby zachwycał prosty styl pałaców. Na Hradczanach wstęp do wnętrz jest płatny.

Hradczany Katedra sw Wita Praga

Mala Strana

Bardzo przyjemna i zaciszna dzielnica, w której można zjeść obiad i odpocząć od gwaru miasta. Schodząc z Mostu Karola zobaczymy piękny kościół św. Mikołaja, od którego odchodzą liczne bardziej i mniej zaciszne uliczki. Najbardziej popularną jest ulica Nerudowa, która pnąc się do góry doprowadza do wzgórza na Strachowie, o którym za chwilę. Przez Małą Straną przechodzi się również idąc na Hradczany. Niżej znajdziemy wyspę Kampę (która jest przyjemna, ale mnie nie zachwyciła), dalej dolną stację kolejki na Petrin –  wzgórze, które jest polecane jako doskonałe miejsce widokowe (ja znalazłam dużo lepsze). Idąc dalej na południe znajdziemy się przed pomnikiem ofiar komunizmu, który uważam warto zobaczyć.

Mala Strana kosciol sw Mikolaja

Mala Strana Praga

Strachów i biblioteka na Strachowie

Idąc ulicą Nerudową dochodzimy na Strachów, skąd rozpościera się jeden z najładniejszych punktów widokowych na Pragę. Poniżej tarasu mamy winnice i sady, dalej czerwone dachy, a po lewej stronie Hradczany. To zdecydowanie dobre miejsce na chwilę odpoczynku. Będąc na Strachowie polecam wstąpić do unikatowej biblioteki, która mieści około 200 tys. tomów, w tym tysiące rękopisów. Biblioteka często pojawia się w zestawieniach najpiękniejszych bibliotek świata. Wstęp kosztuje poniżej 15 zł, trzeba dopłacić za możliwość robienia zdjęć.

Praga

Biblioteka na Strachowie Praga piękne bibiloteki swiata

Biblioteka na Strachowie Praga piękne bibiloteki swiata

Letenske Sady

Świetne miejsce na późno popołudniowy relaks i jedno z najlepszych punktów widokowych w Pradze. Na szczycie wzgórza stoi wielki metronom, który nie wiadomo co odmierza 🙂 Na górze można spotkać całą masę ludzi jeżdżących na rolkach i deskorolkach i od razu widać, że do tu lubią przychodzić młodzi Prażanie. Kierując się na zachód od metronomu dochodzimy do miejsca, z którego widok jest żywcem przerysowany z pocztówek, bo kto nie zna zdjęcia, na którym głównym motywem są liczne mosty przerzucone przez Wełtawę. Mnie zachwycił, jednak bardziej widok, który jest kilka kroków od tego miejsca. Stąd możemy zobaczyć Stare Miasto, Wełtawę, Most Karola, Malą Straną i Hradczany. Coś cudownego.

mala strana widok punk widokowy praga

Stare Miasto

Wracając na drugą stronę Wełtawy, kolejnym obowiązkowym punktem spaceru po Pradze jest Stare Miasto. Znajdziemy tu liczne piękne budynki m.in. Bramę Prochową, ale również całą masę turystów, dlatego zachęcam do zejścia z głównych ulic na te mniej uczęszczane. Spacerując po tej części Pragi warto oddalić się od Rynku i dojść na Nowe Miasto, które też ma swój specyficzny klimat.

Stare Miasto Praga

Jozefov

Dzielnica żydowska, w której znajdują się najbardziej znane synagogi: Spanielska i Staronowa. Do tej pierwszej chcieliśmy wejść, ale niestety na miejscu pojawiliśmy się zaraz po zamknięciu. Do głównych punktów wycieczki po Jozefovie należy także cmentarz żydowski. Niestety odwiedzenie tych wszystkich miejsc jest kosztowne, a sam Jozefov nie zachwyca.

jozefov dzielnica zydowska Praga

cmentarz zydowski praga jozefov

Wyszehrad

Jeśli będziesz mieć trochę wolnego czasu w Pradze, udaj się koniecznie na Wyszehrad. Ze wzgórza, które jest bardzo mocno związane z historią i legendami praskimi, rozciąga się piękny widok na Wełtawę i całą Pragę. Na wzgórzu znajduje się kościół i cmentarz, na którym leżą zasłużeni Prażanie, a wszystko otoczone jest murami twierdzy. Wyszehrad był kiedyś siedzibą władców Czech. Według legendy to tutaj legendarna władczyni Czech Libusza założyła Pragę. Na skarpie znajdują się pozostałości po jej łaźni, z której miała zrzucać swoich kochanków. Pod wzgórzem prowadzi krótki tunel, do którego wjazd jest pięknie ozdobiony. Do Wyszehradu można dostać się metrem lub też dojść pieszo brzegiem Wełtawy. Na bulwarach warto zatrzymać się na słynne czeskie piwo i poczuć praski klimat.

wyszehrad praga

Praga ma wiele urokliwych zakątków. Jest dosyć droga  pod względem zwiedzania, ponieważ jest tu mało darmowych atrakcji, a ceny nie należą do najniższych, ale samo chodzenie ulicami dostarcza bardzo dużo wrażeń. Do czerpania z pełni uroków Pragi mi potrzeba słońca, ale co w blasku słońca nie wygląda lepiej?

Co jeszcze warto zobaczyć w Pradze?

  • Rudolfinum
  • Most Legii
  • Teatr Narodowy
  • Operę Narodową
  • Plac Wacława
  • Nowy Świat (Hradczany)