Florencja to piękne renesansowe miasto. Miasto sztuki, miasto jedzenia i miasto miłości. Kto tu przyjedzie, przepadł z zachwytu. No, ale jak nie przepaść z tak pięknymi widokami? Jak nie zachwycić się tak klimatycznymi uliczkami i placykami? To tu łączy się niesamowity klimat z wielkimi dziełami architektury i sztuki. Czego chcieć więcej? Kupujcie więc bilety i pakujcie walizki, ale najpierw sprawdźcie z moim przewodnikiem z mapą, co warto zobaczyć we Florencji z informacjami praktycznymi. Stworzyłam dla Wam przewodnik, jaki sama chciałabym mieć przed podróżą. Z mapą, cenami, godzinami otwarcia, z rekomendacjami, co i gdzie zjeść i mniej popularnymi miejscami. Na końcu czeka na Was PDF do pobrania, który będziecie mogli poczytać na pokładzie samolotu, a podczas zwiedzania zawsze będzie pod ręką. Dla niezdecydowanych, czy warto pojechać do Florencji,  polecam tekst z dużo większą dawką zdjęć i bardziej emocjonalnym opisem 🙂 

Katedra Santa Maria del Fiore

Najbardziej znany zabytek Florencji. Jej budowa trwała 600 lat, a najpóźniej została ukończona jej imponująca fasada. Konkurs na projekt fasady zostawał nierozstrzygnięty przez 300 lat. Ostatecznie w XIX wieku stworzono imponującą fasadę z marmuru o trzech kolorach: dominujący biały oraz zielony i różowy. W górnej części frontowej fasady znajdują się figury świętych. Ogromne wrażenie robi kopuła (cupola) wieńcząca katedrę. Jej konstrukcja stanowiła przełom w architekturze i jest uznawana za wyznacznik wczesnego reneansu. Wewnątrz Katedry największe wrażenie robią freski pokrywające ściany kopuły. Przedstawiają one scenę Sądu Ostatecznego i są najlepiej widoczne podczas wchodzenia na punkt widokowy na kopule.

Obok Katedry znajduje się dzwonnica Giotta (campanile di Giotto), jej fasada jest stworzona w tym samym stylu i z tych samych materiałów, co Katedra. Na szczycie dzwonnicy znajduje się punkt widokowy, z którego można przyjrzeć się dokładnie kopule. Przy Katedrze znajduje się również Baptysterium San Giovanni, który jest najstarszym budynkiem na placu. Wnętrze ozdobione jest freskami z XIII wieku, jednak najcenniejszym elementem Baptysterium są jedne z trzech drzwi – tzw. Drzwi Raju ozdobione scenami ze Starego Testamentu. Na Piazza San Giovanni znajduje się również muzeum dell’Opera del Duomo, w którym przedstawiona jest historia Katedry. Znajdują się tu również oryginalne Drzwi Raju.

Cena: 18 euro (cały kompleks)
Godziny otwarcia: poniedziałek 11:00 – 15:30; wtorek – sobota 11:00 – 17:00; niedziela 14:30 – 18:00
Strona: https://www.museumflorence.com/

Florencja-widok z katedry kopuły (2)

Ponte Vecchio – Most Złotników

Ponte Vecchio, czyli Stary Most, ale popularnie nazwany Mostem Złotników. To chyba jeden z najbardziej znanych mostów świata, a to za sprawą tego w jaki sposób jest obudowany małymi domami, w których obecnie mieszczą się sklepy jubilerskie. Co ciekawe, do końca XVI wieku znajdowały się tu zakłady garbarskie, mięsne i rybne. Decyzję o zmianie podjął książę Ferdynad I, który często przechodził mostem i któremu przeszkadzały ostre zapachy wydobywające się z zakładów. Mało brakowało, a dziś nie moglibyśmy oglądać tego cudu architektury. W czasie II wojny światowej został zaminowany, ale wycofujące się wojska nazistowskie nie zdążyły zdetonować ładunku. Całe szczęście! 

Florencja_Ponte_Vecchio_Most_Złotników

Wzgórze Michała Anioła i Bazylika San Miniato al Monte

Wzgórze Michała Anioła to miejsce obowiązkowe dla miłośników pięknych widoków. Najbardziej znanym punktem obserwacyjnym jest Piazza Michelangelo i nie bez powodu, bo to właśnie z tego miejsca rozciąga się najlepszy widok na panoramę miasta. Warto przyjść tu o każdej porze dnia, ale w czasie golden hour trzeba liczyć się z dużymi tłumami. Bardziej zacisznym miejscem, z również fantastycznymi widokami, jest położona wyżej Bazylika San Miniato al Monte. Oprócz pięknego krajobrazu, który rozciąga się ze schodów do niej prowadzących, sama Bazylika oferuje niesamowity klimat. Warto zajrzeć do środka, a przy odrobinie szczęścia usłyszycie cichutko modlących się mnichów. 

Florencja widok wzgorze Michelangelo (1)

Florencj bazylika san minato al monte

Florencja widok san minato al monte

Ogrody i parki Florencji

Chociaż florenckie uliczki są ściśle zabudowane, bez miejsca na drzewa i trawniki, to we Florencji wcale nie brakuje zieleni. Miasto może poszczycić się trzema pięknymi parkami. Pierwszy z nich jest niewielki i słynie z róż. Ogród różany znajduje się na zboczach Wzgórza Michała Anioła, a najlepszym momentem na odwiedzenie go jest wiosna. Ogród jest zaciszny, z widokiem na miasto. Kolejnym parkiem, który również najlepiej prezentuje się wiosną jest Ogród Bardini, a wszystko za sprawą kwitnącej wisterii. Stąd również rozciąga się piękny widok na miasto.

Ostatnim, ale też największym parkiem we Florencji jest położony na wzgórzu Ogród Boboli. Został założony przy pałacu Piiti w XVI wieku, w stylu francuskim. Dla zwiedzających został otwarty w XVIII wieku. Znajdziecie w nim aleje pięknych drzew i mniejsze alejki z krzewami, a do tego całe mnóstwo rzeźb i fontann. Polecam Wam poszukać tu chłodu w upalne dni oraz dojść do Muzeum Porcelany, z tarasu którego zobaczycie namiastkę toskańskiego krajobrazu. 

Ogród różany

Godziny otwarcia: codziennie 9:00 – 20:00

Ogród Boboli

Cena: 10 euro (za darmo przy bilecie do Ogrodu Bardini)
Godziny otwarcia: listopad – luty 8:15 – 16:30; marzec 8:15 – 17:30; kwiecień- maj, wrzesień – październik 8:15 – 18:30; czerwiec – sierpień 8:15 – 18:50
Strona: https://www.uffizi.it/en/boboli-garden

Ogród Bardini

Cena: 10 euro (za darmo przy bilecie do Ogrodu Boboli)
Godziny otwarcia: listopad – luty 8:15 – 16:30; marzec 8:15 – 17:30; kwiecień – maj, wrzesień – październik 8:15 – 18:30; czerwiec – sierpień 8:15 – 19:30
Strona: https://www.villabardini.it/

Florencja-ogród rożany widok (1)Ogród różany

Ogród Bardini

Ogród Boboli

Florenckie galerie i muzea

W mieście Medyceuszy nie mogło zabraknąć jednych z najwspanialszych galerii na świecie. Galeria Uffizi powstała w XVI wieku. Obecnie można w niej oglądać dzieła tak znakomitych artystów, jak Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Rafael, Tycjan, Rubens, Rembrandt, Caravaggio i wielu, wielu innych. Przed budynkiem znajdują się posągi znanych osobistości związanych z Toskanią. W tym miejscu często można spotkać ulicznych malarzy, muzyków, a nawet śpiewaków operowych. Aby dostać się do środka galerii, trzeba zarezerwować sobie czas na stanie w kolejce. 

Obok Galerii Uffizi znajduje się Loggia dei Lanzi, która jest wyrazem tego, jak związane ze sztuką jest to miasto. Pochodząca z XIV wieku budowla jest miejscem prezentacji takich rzeźb jak Perseusz z głową Meduzy, czy też Porwanie Sabinek (kopie), a także średniowiecznych posągów kobiet. Obok loggi znajduje się Palazzo Vecchio – dawny ratusz. Bezpłatnie można zwiedzić niewielki dziedziniec z fontanną. Natomiast sale muzeum kryją wiele znakomitych rzeźb i fresków, a z wieży piękny widok na Florencję. Przed Palazzo Vecchio, na Piazza Signoria znajduje się kopia znakomitej rzeźby Dawida Michała Anioła, grupa Herkules i Kakus oraz Fontanna Neptuna. 

Drugą znaną galerią we Florencji jest Galeria Akademii. Swoją sławę zawdzięcza głównie rzeźbie Dawida Michała Anioła. Dla spragnionych jeszcze większej ilości sztuki, w renesansowym Pałacu Pittich (Palazzo Pitti) znajdziecie aż cztery różne muzea: Galleria Palatina (m.in. dzieła malarskie Rafaela i Tycjana), Galeria Sztuki Współczesnej, Muzeum Wyrobów Srebrnych i Galerię Kostiumów. Sam Pałac od XVI wieku był własnością Medyceuszy, a na jego tyłach znajduje się najwspanialszy park Florencji – Ogród Boboli. 

Galleria Uffizi

Cena: 20 euro (od 1.03 – 31.10), 12 euro (od 1.11 do 28.02)
Godziny otwarcia: wtorek – niedziala 8:15 – 18:50
Strona: https://www.florence.net/

Galleria dell’Accademia

Cena: 24 euro
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 8:15 – 18:50
Strona: http://www.accademia.org/

Palazzo Pitti

Cena: 16 euro (od 1.03 – 31.10), 10 euro (od 1.11 do 28.02)
Godziny otwarcia: wtorek – niedziela 8:15 – 18:50
Strona: https://www.uffizi.it/en/pitti-palace

Palazzo Vecchio

Cena: Muzeum + wieża 14 euro
Godziny otwarcia: poniedziałek – niedziela (bez czwartku) 9:00 – 19:00, czwartek 9:00 – 14:00
Strona: http://www.florenceartmuseums.com/palazzo-vecchio/

Kościoły Florencji

Florencja to oczywiście również piękne kościoły. Nie trzeba chyba nikomu mówić, że najwspanialszą ze wszystkich jest Katedra. Ogromne wrażenie robi również Bazylika San Miniato al Monte na wzgórzu Michała Anioła. Oba kościoły już opisałam powyżej, przejdźmy więc teraz do pozostałych – atrakcyjnych zarówno z zewnątrz, jak i w środku. 

Najciekawszym z pozostałych kościołów Florencji jest Bazylika Santa Croce. Znajduje się na lekko zaniedbanym, ale zacisznym placu Santa Croce, gdzie swoje prace prezentują miejscowi malarze. Już na pierwszy rzut oka kościół wyróżnia przepiękna marmurowa fasada (boki i tył kościoła nie są udekorowane). Wnętrze zdobią XIV-wieczne freski. Bazylika Santa Croce jest miejscem pochówku wielu wybitnych ludzi, dzięki czemu nazywana jest czasami Panteonem. W Santa Croce swoje nagrobki mają m.in. Michał Anioł, Dante Alighieri (którego pomnik znajduje się przed Bazyliką), Galileusz, Niccolo Machiavelli.

Kościołem o podobnej fasadzie, co Bazylika Santa Croce, jest znajdujący się na północny-zachód od Katedry Bazylika Santa Maria Novella. Oprócz efektownego wyglądu, z kościołem tym związana jest ciekawostka, że prawdopodobnie przy freskach zdobiących wnętrze kościoła, pracował 13-letni Michał Anioł. Przy kościele znajduje się stary cmentarz  przyklasztorny otoczony ogrodzeniem z arkadami. Kościół znajduje się na placu o tej samej nazwie. 

Kolejnym kościołem wartym odwiedzenia jest Bazylika San Lorenzo. Kościół mieści się w niedalekiej odległości od Katedry. Ma charakterystyczny, bardzo surowy wygląd. Autorem fasady miał być Michał Anioł, niestety artysta zerwał kontakt po odmowie władz Florencji na użycie marmury z Carrary (tego samego, który zdobi Katedrę). Znakiem szczególnym dla Bazyliki jest również dobudowana kaplica Medyceuszy, której kopuła góruje nad całością. Warto zajrzeć do niebiletowanego krużganka, w którym można znaleźć trochę chłodu i widok na dzwonnicę Katedry.

Najdziwniejszym kościołem Florencji jest kościół Orsanmichele (właściwie kościół San Michele in Orto). Znajduje się przy jednej z głównych ulic odchodzących od Katedry w stronę rzeki, w budynku, który niegdyś przeznaczony był do przechowywania zboża. Łatwo go przegapić, ponieważ jego wygląd w niczym nie przypomina kościoła. Wewnątrz szczególne wrażenie robi, pochodzący z XIV wieku, ołtarz.

Bazylika Santa Croce

Cena: 8 euro
Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 9:30 – 17:30, niedziela 14:00 – 17:30
Strona: http://www.santacroceopera.it/en

Bazylika San Lorenzo

Cena: 8 euro
Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 10:00 – 17:00
Strona: http://www.basilicasanlorenzofirenze.com/

Bazylika Santa Maria Novella

Cena: 7,50 euro
Godziny otwarcia: różne w zależności od miesiąca i dnia tygodnia, do sprawdzenia na stronie
Strona: https://www.smn.it/it/ 

Orsanmichele

Cena: za darmo
Godziny otwarcia: poniedziałek – sobota 10:00 – 16:50
Strona: http://www.bargellomusei.beniculturali.it/musei/3/orsanmichele/

Florencja kościół Santa CroceBazylika Santa Croce

Florencja Santa Maria NovellaBazylika Santa Maria Novella

Inne ciekawe i klimatyczne miejsca we Florencji

Florencja to miasto, które oferuje nie tylko wspaniałe zabytki, piękne kościoły i zachwycające punkty widokowe. To również miasto klimatycznych placów, ulic i sztuki. Myślę, że podczas spaceru każdy z Was znajdzie swoje magiczne miejsca. My do miejsc, które chcę Wam polecić poniżej, trafiliśmy przypadkiem.

Spacerując na północ od Katedry, dotarliśmy do Piazza della Santissima Annunziata. To mały plac przy Uniwersytecie, otoczony budynkami z arkadami. Po środku placu znajduje się pomnik Ferdynada I. To wspaniałe miejsce do ucieczki przed tłumem i poznania trochę innego oblicza Florencji. Uliczki roztaczające się w pobliżu placu są zdecydowanie mniej zadbane, ale również zachwycają.. Szczególnie ciekawa jest Via dei Servi, z której można podziwiać widok na kopułę. 

Warto przejść również na drugą stronę rzeki Arno. Poza tak znanymi punktami ja Wzgórze Michała Anioła, Pałac Pittich i Ogród Boboli i Bardini, znajdują się tu klimatyczne, wąskie uliczki. Co ciekawe można tu znaleźć wieże podobnych do tych z Bolonii np. Torre Castagna i Marsili z XI i XII wieku. Prawdziwą perełką południowej Florencji jest Piazzo Santo Spirito. Ten niewielki placyk mieszczący się przy Bazylice Santo Spirito, tętni restauracyjnym i towarzyskim życiem. Szczególnie warto przyjść tu po zmroku. Miejsce jest lubiane przez miejscowych. Sami trafiliśmy tu z polecenia naszej hostki. 

Wracając jeszcze na chwilę w samo centrum Florencji, wart odwiedzania jest Piazza della Repubblica, który powstał w XIX wieku na miejsce targu, getta żydowskiego i slumsów. Obecnie jest eleganckim placem z piękną karuzelą jak zza dawnych lat. Parę kroków stąd znajduje się powstały w XVI wieku targ – Mercato del Porcellino, na którym można kupić głównie wyroby skórzane. Największą atrakcją targu jest rzeźba dzika Il Porcellino. Według legendy potarcie jego pysku jest gwarancją powrotu do Florencji.

Co i gdzie zjeść we Florencji?

Florencja to Włochy, a jak Włochy to pyszne jedzenie. Zanim do konkretów to tylko Wam tak wspomnę, żebyście nie zapomnieli o jedzeniu dużej ilości lodów. We Włoszech nie tuczą, a są pyszne jak nigdzie. Wracając jednak do meritum, mamy trzy miejsca, które możemy polecić Wam z czystym sumieniem. 

Na śniadania polecamy Wam małą, typowo włoską kawiarnię – Bar Melloni. Miejsce jest trochę zaniedbane, ale dzięki temu ma klimat i niskie ceny. W dodatku częściej spotkacie tu rodowitych Włochów niż turystów, dla mnie to ogromny atut. Co najfajniejsze, znajduje się w samym centrum atrakcji – przy Ponte Vecchio na Via de’Bardi – nie trzeba więc szukać daleko miejsca na tanie i pyszna śniadanie. Na miejscu dostaniecie wyśmienitą kawę, panini i słodkie bułeczki.

Czas na lunch! My w ciągu dnia zawsze jemy przekąski, szybkie uliczne jedzenie, by nie tracić czasu. Dopiero wieczorem udajemy się na długą kolację z winem. A co można jeść we Włoszech jako przekąskę? Oczywiście pizzę! We Florencji kilkukrotnie wracaliśmy w jedno miejsce, położonej na przeciwko wcześniej wspomnianego baru, małej pizzerii. Mowa tu o Amici di’Ponte Vecchio z tanią i pyszną pizzą na kawałki. Co fajne, obok pizzerii znajduje się również supermarket.

I w końcu dotarliśmy do kolacji. W tym miejscu byliśmy dwa raz i bardzo polecamy. Restauracja Tamero Pastabar znajduje się na Piazza Santo Spirito. Za pierwszym razem trafiliśmy tu późnym wieczorem. Dookoła nas gośćmi restauracji byli tylko Włosi. Za drugim razem dotarliśmy tu około 18, kiedy była możliwość zjedzenia ze szwedzkiego stołu, wtedy miejsce miało mniej klimatu, a na miejscu spotkaliśmy wielu turytów. W restauracji polecamy Wam makaron z pomidorami (co za intensywność smaków) i ravioli z ricottą w sosie szałwiowym. Pycha! 

Informacje praktyczne

Loty z Polski 

My lecieliśmy Ryanairem do Bolonii w szczycie sezonu. Zapłaciłyśmy za bilet około 350 zł. Poza sezonem oczywiście znacznie taniej – nawet 150 zł. Lot trwa około 2 godzin

Z Bolonii dotarliśmy do Florencji pociągiem. Koszt około 120 zł w dwie strony za osobę. Dojazd trwa około 35 minut.

Dojazd do centrum

Dworzec Santa Maria Novella znajduje się w centrum, około kilometra od Katedry. W Bolonii dworzec znajduje się również blisko centrum – około kilometra od Katedry. My dostaliśmy się w oba miejsca pieszo.

Ile dni potrzeba na zwiedzenie miasta?

My spędziliśmy we Florencji niepełne 3 dni. W tym czasie niespiesznie zwiedziliśmy to, co mieliśmy zaplanowane, ale nie wchodziliśmy do żadnej galerii. Jeśli chcecie odwiedzić muzea i galerie, zaplanujcie dodatkowo jeden dzień więcej.

A tu znajdziesz obszerną relację z mnóstwem zdjęć